Národní divadlo moravskoslezské

Vítejte na vlnách podcastu Národního divadla moravskoslezského! Režiséři, choreografové, umělci i dění za oponou exkluzivně v rozhovorech, které pro vás budeme pravidelně připravovat.

Listen on:

  • Apple Podcasts
  • Google Podcasts
  • Podbean App
  • Spotify
  • Amazon Music
  • Listen Notes

Episodes

5 days ago

Robert Finta pánskou část činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského rozšířil v nejméně důvěryhodný den v roce 1. dubna 2013, a to v pouhých v 21 letech! Jeho obavy ze špatného žertu ale rozprášily role jako Christopher v inscenaci Podivný případ se psem, Benjamin Südel v Mučedníkovi, nebo Joey Sturdy v Teď mě zabij. Zmíněnou trilogií prošel pod vedením režiséra Janusze Klimszy, se kterým se právě připravuje také na titulní roli v inscenaci Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy. Tato inscenace čekala na Roberta pět let. V podcastu Víta Rolečka se dozvíte proč. Pánové se společně pobaví také o fotografování, létání a jízdě Ostravou, až skončí na Divokém západě!  

Friday Jan 14, 2022

Bohuslava Kráčmarová pochází z Ostravy, kde po maturitě na gymnáziu v Ostravě-Zábřehu absolvovala bakalářské studium na zdravotně sociální fakultě Ostravské univerzity. V roce 2001 byla promována v oboru operní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Poté začala pracovat v Národním divadle moravskoslezském jako asistentka režie a zároveň inspicientka souboru opery. Působí také jako inspicientka baletu NDM. Má za sebou několik vlastních režií (La traviata, Národní divadlo moravskoslezské 2018; Tosca, Slezské divadlo v Opavě 2005) a pedagogickou praxi.   Během jednoho operního večera ovlivní Bohunka, jak jí v divadle všichni říkáme, život tisícovce lidí. Jak je to možné? Poslouchejte podcast NDM!  

Wednesday Dec 29, 2021

Silvestrovský podcast je speciálním podcastem! Vít Roleček si pozval hned čtyři hosty, bez kterých by divadlo nemohlo fungovat: tajemnici činohry Valerii Hendrychovou, projektovou manažerku činohry Romanu Adámkovou, tajemnici opery Alenu Golatovou a vedoucí produkce opery Lucii Fojtíkovou. Dozvíte se, co všechno mají holky na starost, co bizarního se řeší za oponou a zabrousíme i do závodní jídelny! Naše čtyři holky z kanclu se postarají o silvestrovskou zábavu!  Podcast NDM vám přeje spoustu smíchu a pohody i do nového roku 2022

Friday Dec 10, 2021

Tomáš Jirman je Trutnovský rodák. Po angažmá v divadlech v Olomouci a v Šumperku přijal v roce 1983 nabídku z Ostravy a stal se členem činohry Národního divadla  moravskoslezského. Aktuálně ho můžete vidět coby Raoula Nordlinga v Diplomacii, Luky Lukiče Chlopova v Revizorovi či Václava z inscenace DONAHA! (Hole dupy). Krom hraní se Tomáš Jirman věnuje i režii, a to nejen divadelní (nejnověji např. klubová inscenace Něco pro lidi), ale také rozhlasové. Mimo to je i zdatný horal a milovník poezie. Všech těchto témat se dotkne v podcastu NDM moderátor Vít Roleček.

Monday Dec 06, 2021

Libor Olma, dlouholetý člen souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského, se v současné době věnuje přípravám na titulní roli v inscenaci Harpagon je lakomec? Ještě před světovou premiérou tohoto autorského muzikálu ho vyzpovídal pro podcast NDM moderátor Vít Roleček. Jak probíhá zkoušení, jaký je Liborův vztah ke zpěvu a jaká byla jeho cesta k operetě? Čeká vás nejedno překvapení!  

Friday Oct 08, 2021

Anna Knollová se narodila v Praze, v roce 2014 absolvovala na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Příležitostně v letech 2011–2013 hostovala v baletu pražské Státní Opery v představeních Don Quijote a Giselle a v Ørsta Ballettschule v Norsku v baletu Sněhová královna v roli Gerdy. V sezóně 2014/2015 nastoupila do souboru baletu Národního divadla moravskoslezského jako sboristka a od roku 2017 je na pozici sboristka s povinností sóla. Jaké je to být baletkou? Jaký mají tanečníci v Ostravě režim a život? Lze při tanci studovat, najít si lásku, nebo založit rodinu? Velmi osobní rozhovor Víta Rolečka a (nyní) jediné české tanečnice souboru baletu NDM.

Monday Oct 04, 2021

Od dětství se věnoval sborovému i sólovému zpěvu a zároveň navštěvoval 12 let ZUŠ Viléma Petrželky, obor housle. Po ukončení střední školy nastoupil na Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, kde studoval klasický zpěv. V Národním divadle moravskoslezském začal externě spolupracovat již během studia na konzervatoři. Prvním počinem byl muzikál Evita. Je členem orchestru Gangsters of Swing Orchestra a vokálního kvintetu 5PAK. Tomáše Krpce můžete potkat ve sboru v téměř každém muzikálu, v hlavní roli v komorním muzikálu Thrill Me (Vzruš mě!), v opeře, v baletu, za barem. Je to zpěvák, učitel, správce sociálních sítí, florista, bavič a barman. Jak tohle všechno zvládá? A podaří se mu rozezpívat moderátora Víta Rolečka? Nalaďte si podcast NDM!

Friday Oct 01, 2021

Nejprve zamířil do Brna, kde působil 2 roky v Divadle Polárka, 2 roky v Národním divadle Brno a 1 rok v HaDivadle, poté se na na 4 roky přesunul do Ústí nad Labem do tamního Činoherního studia. V roce 2014 se vydal do ostravské Komorní scény Aréna, kde strávil 4 roky, než se stal členem činohry NDM. Jaké bylo jeho herecké kočování napříč republikou?  Petra Panzenbergera můžete na jevišti Národního divadla moravskoslezského vidět například v inscenacích Češky krásné, Češky mé!, Hodný pan doktor, Testosteron a v novince Goldoni po ostravsku. Aktuálně se připravuje na titulní roli Revizora. Jaký je Panziho přístup ke komickým rolím?  Spousta otázek Víta Rolečka, spousta odpovědí Petra Panzenbergera pro podcast NDM!

Friday Aug 27, 2021

Děj ostravské adaptace slavné Goldoniho komedie Sluha dvou pánů je zasazen do Ostravy, postavy mluví současným jazykem, okořeněným krásami českých dialektů. Inscenace vychází z původní komediální hravosti a důvtipné drzosti, které jsou pro žánr commedie dell’arte charakteristické. A tato komedie bude jízda! Obrazná i doslovná. Více prozradí pro podcast NDM autor a režisér inscenace Goldoni po Ostravsku Tomáš Svoboda, kterého vyzpovídal Vít Roleček přímo během zkoušecího procesu.Upozornění: V rozhovoru se vyskytují vulgarismy a vtipy o Brně.

Friday Jul 16, 2021

No, a nakonec je tu Ivana Trumpová... Holka, která to dotáhla do Bílého domu! To něco uslyšíte! Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM úspěšnou hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století, která je na repertoáru divadla od září 2020. Rozhlasová adaptace inscenace Češky krásné, Češky mé!Účinkuje: Petra Kocmanová, předloha: Piotr Rowicki, mistr zvuku: Bořivoj Wojnar, úprava a režie: Vít Roleček. Natočeno ve studiu Národního divadla moravskoslezského.

Monday Jul 12, 2021

Příběh známého, odvážného, (ne?)patřičného gesta Věry Čáslavské mohl by být symbolem pro české dvacáté století. Odplata za odvahu? Marný boj? Výkřik zoufalství, hněvu, vzteku a vzpoury. Výkřik nás všech! Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM úspěšnou hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století, která je na repertoáru divadla od září 2020. Rozhlasová adaptace inscenace Češky krásné, Češky mé!Účinkuje: Aneta Klimešová, předloha: Piotr Rowicki, mistr zvuku: Bořivoj Wojnar, úprava a režie: Vít Roleček. Natočeno ve studiu Národního divadla moravskoslezského.

Friday Jul 09, 2021

Vzestup bezelstné herecké hvězdy Lídy Baarové, která se při své cestě ke slávě neubrání pletkám s mocnými pány z řad okupantů, aby nakonec tvrdě dopadla na dno, obklopena jen pocitem vlastní viny. Nebo snad také pocitem nespravedlnosti? A byla opravdu tak bezelstná? Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM úspěšnou hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století, která je na repertoáru divadla od září 2020. Rozhlasová adaptace inscenace Češky krásné, Češky mé!Účinkuje: Sára Erlebachová, předloha: Piotr Rowicki, mistr zvuku: Bořivoj Wojnar, úprava a režie: Vít Roleček. Natočeno ve studiu Národního divadla moravskoslezského.

Monday Jul 05, 2021

Vyčerpávající utkání Martiny Navrátilové proti společenským předsudkům, zápas o osobní svobodu a sebeurčení, vyhraný až útěkem z vlastní domoviny. Match point, Wimbledon, bekhend, bod… Hurá, jsi nejlepší! Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM úspěšnou hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století, která je na repertoáru divadla od září 2020. Rozhlasová adaptace inscenace Češky krásné, Češky mé! Účinkuje: Kateřina McIntosh, předloha: Piotr Rowicki, mistr zvuku: Bořivoj Wojnar, úprava a režie: Vít Roleček. Natočeno ve studiu Národního divadla moravskoslezského.

Friday Jul 02, 2021

Až absurdní osud slavné zpěvačky Marty Kubišové, svržené do nemilosti komunistického režimu přímo z piedestalu popové hvězdy Golden Kids. A návrat zpět? Zbývá Modlitba… Marta! Marta!! Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM úspěšnou hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století, která je na repertoáru divadla od září 2020. Rozhlasová adaptace inscenace Češky krásné, Češky mé! Účinkuje: Lada Bělašková, předloha: Piotr Rowicki, mistr zvuku: Bořivoj Wojnar, úprava a režie: Vít Roleček. Natočeno ve studiu Národního divadla moravskoslezského.

Thursday Jun 10, 2021

Druhý díl podcastové minisérie k inscenaci Češky krásné, Češky mé! v moderaci Martina Dědocha se zaměřil na hlavní aktérky této hry Národního divadla moravskoslezského. Jak se připravovaly na role velkých Češek Sára Erlebachová, Lada Bělašková, Aneta Klimešová, Petra Kocmanová a Kateřina McIntosh? A pustí vůbec pět kolegyň Martina ke slovu? Bavte se na vlnách podcastu NDM!Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry NDM hru Češky krásné, Češky mé! inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století. Diváci se tak mohou těšit na dramatické a strhující příběhy Lídy Baarové, Marty Kubišové, Martiny Navrátilové, Ivany Trumpové a Věry Čáslavské. Jejich prostřednictvím pak v dynamickém režijním pojetí Piotra Ratajczaka vzniká neotřelý pohled na naše nedávné dějiny a na ono bájné, neuchopitelné češství.

Thursday Jun 10, 2021

V rámci podcastové minisérie, která vzniká k inscenaci Češky krásné, Češky mé!, si moderátor Martin Dědoch pozval nejprve své kolegy – Roberta Fintu, Víta Rolečka a Petra Panzenbergera, aby se společně pokusili nejenom přiblížit vznik této inscenace, ale také objevit největší ženský vzor. Oceňovaný polský dramatik Piotr Rowicki napsal přímo na tělo souboru činohry Národního divadla moravskoslezského hru inspirovanou osudy významných českých hrdinek 20. století. Diváci se tak mohou těšit na dramatické a strhující příběhy Lídy Baarové, Marty Kubišové, Martiny Navrátilové, Ivany Trumpové a Věry Čáslavské. Jejich prostřednictvím pak v dynamickém režijním pojetí Piotra Ratajczaka vzniká neotřelý pohled na naše nedávné dějiny a na ono bájné, neuchopitelné češství.  

Thursday Jun 10, 2021

Rodák z Kaliště prožil dětství v Jihlavě. Jeho skladatelskou genialitu docenila až druhá polovina 20. století. Za svého života byl Mahler proslulým dirigentem – šéfoval například Vídeňské opeře nebo Metropolitní opeře v New Yorku. A byl to on, kdo položil základy skutečného operního divadla 20. století. Povídání o Gustavu Mahlerovi s historikem a publicistou Martinem Jemelkou připravila pro podcast NDM Jana Strýčková.

Thursday Jun 10, 2021

Dirigenta, hudebního ředitele souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského a moderátora oblíbeného pořadu Bez taktovky zpovídal u příležitosti 10 let muzikálu v Ostravě Vít Roleček. V podcastu NDM zjistíte, že Jakubova cesta k taktovce nebyla tak jednoznačná…

Friday Jun 04, 2021

Vítejte na vlnách podcastu Národního divadla moravskoslezského!

Copyright 2021 All rights reserved.

Podcast Powered By Podbean